All fields are required.

Close Appointment form
icon

תרומת העמידה לבריאות הנכה

מהו עמידון ומתי נשתמש בו?

הטיפול באנשים עם מוגבלות פיזית מכיל בין השאר טיפול באמצעות אביזרים שמשפרים את התנועתיות. אחד מאביזרים אלו הוא עמידון לנכים. כשמו, הנגישון מאפשר לאדם נכה לעמוד למרות שאין לו יכולת להשתמש ברגליו. דבר זה יכול לשמש כאמצעי טיפולי כחלק מטיפול פיזיותרפיה, או כחלק מרוטינת היומיום שמטרתה לשפר את איכות החיים של האדם הנכה. השימוש באביזר זה מומלץ לשיפור הבריאות עבור כמעט כל אדם עם נכות פיזית , מומלץ להשתמש בו באופן יומיומי כדי לשמור על הבריאות. כדאי לדעת שעמידונים קיימים במספר גדלים וסוגים, כאשר  הסוגים העיקריים הם עמידון SIT TO STAND , עמידון קדמי ואחורי, ועמידון פסיבי.

עמידון קדמי מספק תמיכה בחלקו הקדמי של המטופל כשהוא שעון בנטייה לפנים.

עמידון אחורי  מבוסס על השענות של הגוף לאחור ומתאים בעיקר לאנשים ללא יכולת לתמיכת צוואר,  עמידון אחורי תומך גם בגב ובראש מאחור עם קשירות החובקות את הגוף מלפנים.

עמידון SIT TO STAND, הנו עמידון המבצע את רוב הפעולות החיוניות מעמידון  וביניהם :

תרגול תנועת  מפרקי האגן והברך ממצב כפוף בעת ישיבה לפתיחה הדרגתית  של המפרקים עד יישור מלא ונעילת ברכיים באגן בתנוחת עמידה זקופה.

  • שיפור הנשימה.
  • שיפור תפקודי לב ריאה.
  • שיפור חילוף חומרים.
  • מניעת חסימות מעיים ודרכי השתן.
  • מניעת פצעי לחץ.
  • הפחתת ספזם (טונוס מוגבר לא רצוני).
  • שמירה על התפתחות תקינה של עצמות השלד בקרב ילדים ומתבגרים.
  • מניעת קונטרקטורות.
  • מניעת אוסאופרוזיס.

העמידונים מותאמים לכל הגילאים וניתן למצאם אפילו עבור פעוטות וילדים. זהו ללא ספק אביזר רפואי חשוב שיש לו יתרונות רבים.

עמידון

שיפור זרימת הדם לאיברי הגוף

אחת מהבעיות הגדולות ביותר בישיבה ממושכת, היא פגיעה במערכת הווסקולרית וירידה בסירקולציה של הדם.

חוסר התנועתיות עלול לגרום להופעת בצקות, ולעיתים אף לקרישי דם וסכנת חיים. כיוון שימוש בעמידון לנכים מאפשר לשנות את התנוחה לעמידה ובזכות כך משפר את זרימת הדם. היא משתפרת לא רק בגלל העמידה עצמה, אלא כיוון שבתנוחה זו ניתן לבצע פעולות פיזיות שונות שממריצות את מחזור הדם.

זרימת דם זו משפרת את תפקודם של איברי הגוף, ובמיוחד את אלו הרחוקים ממרכז הגוף, כמו הרגליים והבטן התחתונה. שיפור זה מתבטא בין השאר בסיוע לפעולות המעיים לעבוד כראוי, בסילוק רעלים, בחידוש הרקמות ובשיפור החיסון של הגוף ברקמות הפריפריות.

שיפור משמעותי בנשימה

ישיבה ממושכת גורמת לפעילות מופחתת של שרירי הנשימה, שמתוכנתים בגופנו לפעול רוב הזמן במצב של עמידה או הליכה. בקרב אנשים נכים היושבים בכסא גלגלים, ניכרת בעיה משמעותית של קשיי נשימה, הנובעים מפעילות לא מספקת של השרירים הקשורים לכך. עמידה בנגישון לנכים מאפשרת לגוף לנשום במצבו הטבעי, דבר שמחזק את שרירי הנשימה בצורה טבעית, פשוטה ויעילה.

מניעת דלדול עצם

הסיבה המרכזית הידועה כיום לדלדול עצם, שנקרא בשפה המקצועית אוסטאופורוזיס, היא חוסר בפעילות גופנית. ישיבה ממושכת בכיסא הגלגלים אף מחמירה את המצב וגורמת לעצמות שבריריות במיוחד. כדי למנוע התפתחות מוקדמת של אוסטאופורוזיס, ניתן להשתמש בנגישון. בזכות מנח העמידה, הגוף למעשה מבצע פעילות פיזית ומונע את הדלדלות הסידן בעצמות באזור הגב והאגן, שמועדות לפורענות במיוחד מבחינת דלדול העצם. יתרון זה של העמידון משמעותי לכל גיל, כי הטיפול בדלדול עצמות הוא מניעתי וצריך להתחיל כבר בגיל צעיר.

לא לשכוח שגם מדובר בעניין פסיכולוגי

חשוב תמיד לזכור שישיבה ממושכת אינה מיטיבה עם מצב הרוח, היא למעשה עלולה לגרום לתחושות של חוסר מסוגלות, חוסר בטחון עצמי ואף לדיכאון. אחת מהדרכים היעילות ביותר לשפר זאת היא עמידה באופן יומיומי. העמידה מאפשרת לחזור למנח טבעי ולבצע פעולות בגובה הדרוש להן. בנוסף לשיפור הפסיכולוגי הנובע מהעמידה עצמה, הפעילות הגופנית הנובעת ממנה חשובה לשיפור מצב הרוח, כי היא גורמת לגוף לשחרר הורמונים המעודדים מצב רוח טוב.

שיפור באורך החיים ובאיכות החיים

נגישון הוא אביזר שגורם הלכה למעשה להארכת החיים בקרב אנשים נכים. כל היתרונות שצוינו כאן מתאגדים לכדי שיפור משמעותי של אספקטים רפואיים ופסיכולוגים רבים בחיים, התורמת לאיכותם ולהארכתם. זהו בהחלט דבר מומלץ לכל אדם שמתמודד עם נכות ברגליו.

4
  • שתף ב

תחילת שיחה
💬 יש לך שאלה?
שלום 👋
אנחנו זמינים לצ'אט בווטסאפ!